Drobečková navigace

Úvod > O Nutri-Score

O Nutri-Score

 

Nutri-Score je systém označování potravin na přední straně obalu, založený na vědecké metodě stanovení výživové hodnoty výrobků. Je efektivní, protože poskytuje spotřebitelům celkové vyhodnocení nutričního produktu pomocí jednoduchého kódu skládajícího se z pěti písmen a jim odpovídajících barev. Podpora systému Nutri-Score a jeho postupná implementace na výrobky  odráží náš závazek potravinářských firem podporovat správnou výživu a podporovat informovaný výběr spotřebitele.

Navzdory podrobným informacím o živinách, které jsou uvedeny na obalu, spotřebitelé velmi často nevědí, jak si vybrat hodnotné potravinové výrobky. Důvodem je nejen velký výběr na pultech obchodů, ale i nedostatek odborných znalostí o jednotlivých složkách produktu, a tedy neschopnost interpretovat informace uvedené na obalu.

Řešením tohoto problému může být systém označování potravin Nutri-Score. Pomáhá spotřebitelům činit informovaná rozhodnutí na základě zjednodušených informací.

                                                             Nutri-Score potřebují spotřebitelé

Nutriscore_kelimek_Merunka_i grafika.png

 

Podle zprávy České obezitologické společnosti dnes přinejmenším polovina Čechů trpí nadváhou nebo obezitou, přičemž se očekává zhoršování tohoto trendu.

Správný výběr výrobků v obchodě je jedním z důležitých aspektů správné výživy. Nutri-Score tím, že ukazuje výživovou hodnotu daného produktu ve stravě, umožňuje spotřebitelům jednoduchým způsobem si vybrat správnou výživu.

 

Co je to Nutri-Score?

Nutri-Score je zjednodušené označování, které najdete na přední straně obalu vybraných potravinářských výrobků. Slouží k intuitivnímu a srozumitelnému představení výživové hodnoty označených výrobků pro spotřebitele. Označení je ve formě jednoduchého kódu založeného na zvýraznění jednoho z pěti písmen od A do E, každé zobrazené na pozadí jiné barvy.

Výrobky označené zelenou barvou a písmeny A a B jsou výrobky s vysokou výživovou hodnotou, které se vyplatí konzumovat častěji nebo v největším množství. Výrobky označené oranžovou, červenou barvou a písmeny D, E jsou výrobky, které by se měly jíst méně často nebo v menším množství, protože obsahují větší množství živin, které by měly být v denní stravě omezené (nasycené tuky, cukr, sůl).

Nutri-Score se může objevit na potravinách, které mají na obalu uvedené nutriční informace. Nemůže se však umisťovat na potraviny pro zvláštní účely – pro kojence, malé děti a nemocné lidi – a na výrobky, které na svém obalu nemají informace o obsahu výživných látek.

Schéma systému Nutri-Score

Co znamenají písmena a barvy v systému Nutri-Score?

Písmena a barvy v systému Nutri-Score

Co odlišuje systém Nutri-Score?

Nutri-Score je komplexní a efektivní systém – pozitivně ho hodnotí přední instituce: WHO Europe, spotřebitelské hnutí UFC Que Choisir (Francie), nezisková organizace TestAchats podporující ochranu spotřebitele (Belgie), Evropská organizace spotřebitelů BEUC, Evropská organizace spotřebitelů (Foodwatch) jako systém, který usnadňuje informovaný výběr potravin na základě zjednodušených informací.

Ikona

Byl vyvinut francouzským akademickým týmem. Vychází z Raynerova skóre schváleného Britskou agenturou pro potravinové normy UK FSA a je validován odbornými studiemi. Poskytuje spotřebitelům informace, které jsou výsledkem vědeckého výzkumu.

Ikona

Nutri-Score objektivně informuje spotřebitele o výživové hodnotě produktu. Ve výsledku pomáhá přizpůsobit přiměřenou spotřebu produktu potřebám (počet dávek a frekvence).

Ikona

Myšlenka Nutri-Score je založena na vyvážení výživových hodnot: omezení příjmu živin s nízkou výživovou hodnotou a podpora konzumace co největšího množství cenných živin.

Ikona

Nutri-Score jde nad rámec informací uvedených na obalu, jako je seznam složek a nutriční tabulka. Poskytuje přehlednou informaci tím, že posuzuje obsah výživných látek a tím i celkové nutriční hodnoty výrobku.

Ikona

Nutri-Score umožňuje objektivně rozlišovat produkty v rámci jedné kategorie i mezi kategoriemi. Je objektivní.

Ikona

Nutri-Score se používá v mnoha zemích a jak potvrzují mnohé spotřebitelské průzkumy, je pro spotřebitele srozumitelný. Je univerzální.

Jak se počítá Nutri-Score?

Nutri-Score je založen na vědecké metodě stanovení výživové hodnoty výrobků, kterou v roce 2005 vyvinul výzkumný tým z Britské Oxfordské univerzity (pod vedením prof. Raynera), a kterou v roce 2007 schválila Britská agentura pro standardy potravin (FSA).

Základem Nutri-Score je rovnice vyvinuta týmem vědců – takzvané Raynerovo skóre – které zohledňuje jak cenné složky, jakož i ty, které by měly být ve stravě omezené.

Body se přidělují na základě obsahu složek ve 100 g produktu nebo 100 ml nápoje. Od bodů přidělených za energii, nasycené tuky a sůl se odečtou body za bílkoviny, vlákninu a další výživné látky, které přispívají k výživové hodnotě produktu. Kombinované skóre umožňuje zařazení potraviny do jedné z pěti hodnotových tříd: A až E.

Výpočet Nutri-Score krok za krokem

1. Stanovení skóre obsahu složek

V závislosti na obsahu složek systém Nutri-Score přiděluje body:

  • 0 až 10 bodů pro složky, které by měly být v potravě omezeny, například energie, cukry, nasycené mastné kyseliny

 Tabulka

  • 0 až 5 bodů za prospěšné složky, které je třeba podporovat, jako je ovoce, zelenina, ořechy, vláknina a bílkoviny

Tabulka

Většina potravinářských výrobků má stejný rozsah skóre a metody výpočtu. Výjimky platí pro: nápoje, tuky a oleje a sýry.

2. Výpočet skóre na Raynerově stupnici

Když jste určili počet bodů, které mají být přiděleny za energii, nasycené mastné kyseliny, cukr a sodík, odečtěte body za vlákninu, bílkoviny a ovoce / zeleninu / ořechy.

Výpočet skóre na Raynerově stupnici

3. Klasifikace výsledku v systému Nutri-Score

V závislosti na počtu bodů, které produkt získá za obsah jednotlivých složek, je celkové skóre od -15 do +40 bodů na Raynerově stupnici. Na základě tohoto výsledku je výrobek klasifikován do jedné z pěti hodnotových tříd: A až E.

Klasifikace výsledku v systému Nutri-Score

Podpora systému Nutri-Score

Nutri-Score ve světě doporučují spotřebitelské neziskové organizace a Světová zdravotnická organizace (WHO Europe). V České republice Nutri-Score již podpořilo několik odborných institucí, včetně Ministerstva zdravotnictví. V říjnu 2021 byla ustavena Pro Nutri-Score platforma, která se skládá z firem, akademických pracovišť, prodejců, neziskových společností i lékařských asociací a  podporuje ji i rostoucí počet předních českých odborníků na výživu. 

PLATFORMA GRAFIKA.png

 

 

NutriScore - mapa použití v Evropě